April 11, 2013 Webmaster

The 5th annual Peel All-star game was played April 9th 2013 at Sheridan college and Rep basketball players from the Brampton Warriors left their stamp on the games, here is a run down of the action – congrats to all players who made the teams from the BMBA!!!

Junior team 

srgame

Team White over Black 109-83.

allstarjr

Brampton Warrior players in Junior game were:

Delano Brown, St. Thomas Aquinas, Romar Subban, St.Roch, Rasheed Weekes, Woodlands,  Devonte Daniels, Campion, Marcus Anderson, Campion, Nassier Wharton, D’youville, Dontae Thompson, St. Augustine, Eric Hackett, St. Augustine, Gabriel Gyamfi, Cardinal Leger

Performance

Team white players Devonte Daniels (Campion) and Dontae Thompson (St. Augustine) added 15 and 12 respectively.

For Team Black, Omar Shiddo and Delano Brown were named all-stars for their production

TOP 20 JUNIOR TEAM BLACK

Delano Brown, St. Thomas Aquinas
Cameron Green, Cardinal Ambrozic
Owolabby Azeez, Notre Dame
Marcus Mcintosh, Castlebrooke
Kayode Fakomi, Castlebrooke
Omar Shiddo, Castlebrooke
Romar Subban, St.Roch
Jonathan Kasongo, St.Roch
Emmanuel Ansah, St. Francis Xavier
David El Sabawy, St. Joseph
Rasheed Weekes, Woodlands

TOP 20 JUNIOR TEAM WHITE
Devonte Daniels, Campion
Marcus Anderson, Campion
Michael Asemota, Notre Dame
Keshon Montague, D’youville
Nassier Wharton, D’youville
Emmanuel Nketiah, D’youville
Dontae Thompson, St. Augustine
Eric Hackett, St. Augustine
Ishan Virdi, Brampton Centennial
Gabriel Gyamfi, Cardinal Leger

 In Senior action

AAU Brampton Warriors Elite player Josiah Riley were fittingly named game all-stars after posting 17  points for the North Team in the 128-99 blowout over South.

For South – Central Peel’s Tristan Coley  (10 points) who were named game all-stars.

Brampton Warrior players in Senior game were:

Jayvon Lake, Brampton Centennial, Nicholas Campbell, Brampton Centennial, Jemol Edwards, Brampton Centennial, Tristan Coley, Central Peel, Cj Bennett, Suzuki, Josiah Riley, Dyouville, Rayon Miller, Dyouville

allstarsr

TOP 24 SENIOR SOUTH TEAM

Lewis Diankulu, Ste Famille
Jayvon Lake, Brampton Centennial
Daniel Passley, St Martin
Markus Adams, Woodlands
Nicholas Campbell, Brampton Centennial
Jemol Edwards, Brampton Centennial
Reilly Reid, Lorne Park
Tristan Coley, Central Peel
Tyrell Rogers, Mt Carmel
Jason Lodenquai, Mt Carmel
Jermaine Hall, Ascension
Michael Kayeye, Ascension

TOP 24 SENIOR NORTH TEAM
Ceejay Bennett, Suzuki
Carlos Blake, Fletcher’s Meadow
David Aromoloran, Campion
Damiann Prehay, Bramalea
James Agyeman, Dyouville
Josiah Riley, Dyouville
Alonzo Walker, St Augustine
Rayon Miller, Dyouville
Denzil Abrams, Fletcher’s Meadow
Trevon Mollison, Notre Dame
Kedar Wright, Campion
Addy Ogunye, Dyouville

Leave a Reply

Your email address will not be published.